Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 2

w Mogilnie

Dyrekcja szkoły, poczet sztandarowy i uczniowie klasy Va oddali hołd i uczcili pamięć bohaterskich obrońców Mogilna sprzed 76 lat uczestnicząc w uroczystości, która odbyła się 11 września o godz. 12.00 przy mauzoleum na mogileńskim cmentarzu. Punktualnie o godz. 12.00 rozległy się syreny alarmowe, następnie zebrani na cmentarzu wysłuchali historii wkroczenia hitlerowców do naszego miasta, którą przedstawił p. Andrzej Jakubowski,

włączyli się do modlitwy za poległych, której przewodził proboszcz Zenon Lewandowski , wysłuchali wystąpienia burmistrza Leszka Duszyńskiego, złożyli wiązanki kwiatów, zapalili znicze. Poniżej przedstawiamy wspomnienia jednego z uczestników tamtych tragicznych wydarzeń p. Romana Kazimierczaka: „W dniu 11 września 1939r. zbudziły mnie rano strzały. Po nocnej służbie spałem dłużej niż zwykle. Należałem do straży obywatelskiej. W dniu 8 września zabraliśmy się wszyscy pozostali mężczyźni z ks. Proboszczem dr Zielińskim na czele i tu przyrzekaliśmy sobie bronić miasta przed, jak nas mylnie poinformowano, bandami niemieckimi które nacierają zewnątrz. Śpiesznie ubrałem się w mundur żołnierza, zaopatrzyłem się w karabin i rewolwer i pożegnawszy się z ojcem udałem się przygotowany na wszystko do miasta. Przy parku za kioskiem zaczęła się walka. Czołówka niemiecka nacierała prowadząc za sobą zebranych po drodze Polaków. Zza kiosku oddaliśmy strzały. Towarzysz mój został ranny, wtedy zacząłem się cofać przed podwórze Nowaka, ogrody i płoty na ulicę Hallera. Cywilni Niemcy z Placu Wolności do nas strzelali, myśmy z krzyżówki ostrzeliwali ul. Jana Kausa i Mickiewicza. Popłoch był duży, wiem, że postrzeliłem tu kilku Niemców, reszta cofnęła się do domu Urbańskiego. W chwili zaczął nas ostrzeliwać z poddasza, z karabinu maszynowego – Binder” .

Projekt ASPE

Szkoła Pamięta

Poznaj Naszą Szkołę

Mały Wielki Człowiek

Mały Wielki Człowiek

Raport o dostępności

Raport o dostępności podmiotu publicznego" w dniu 31 marca 2021r. 

Dziennik Elektroniczny

Gram, bo lubię/muszę

Bohater ON

Szkoła Pamięta!

Dyplom Góra Grosza

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Przyjazne Skróty

Programy Rozwojowe

Buduję, koduję...

Wyszukiwarka