Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 2

w Mogilnie

Dnia 22.09.2022r. uczniowie klasy 7, 8b oraz 8 d wraz z wychowawcami i opiekunami udali się na wycieczkę do Poznania, aby podążać śladami Fryderyka Chopina w  naszym regionie. Podążając śladami Fryderyka Chopina w Wielkopolsce należało udać się do Urzędu Miasta w Poznaniu,  gdzie koncertował w 1828r.w Białej Sali . Nasi uczniowie będąc w klasach   młodszych  odwiedzili już Szafarnię, miejscowość położoną w okolicach Torunia, gdzie Fryderyk spędzał wakacje. W  Poznaniu  udało nam się  zobaczyć miejsca i pamiątki związane z Fryderykiem Chopinem.

Pierwszym miejscem naszego zwiedzania była  Fara Poznańska, która połączona jest zespołem budynków z Urzędem Miejskim i siedzibą Prezydenta Poznania. Kiedyś całość budowli była własnością Kościoła.  Na fasadzie Urzędu Miasta znajduje się tablica pamiątkowa mówiąca o tym , że w tym gmachu grał Fryderyk Chopin w roku 1828.  Obok jest tablica z informacją, że przebywał tam również Napoleon Bonaparte.

Do budynku  wchodziliśmy wejściem głównym po tych samych schodach co Fryderyk Chopin, Napoleon Bonaparte, no a obecnie prezydent Poznania .Fryderyk Chopin grał w Białej Sali, najładniejszej sali w całym  obiekcie. Dziś znajduje się tam popiersie Chopina, obok fortepianu, który jest najważniejszy, gdyż odbywają się tam koncerty. Zobaczyliśmy również salę Błękitną, w której przebywał Napoleon Bonaparte, Salę Malinową oraz monitoring miasta.

 Kolejnym punktem naszego zwiedzania  było Stare Miasto , gdzie mieści się Muzeum Instrumentów Muzycznych.  Muzeum jest bardzo bogate w różnorodne instrumenty polskie, ludowe i z całego świata. Zwiedzanie zaczęliśmy od pozytywek, wysłuchaliśmy nagrań, katarynek,  szałamaj, instrumentów smyczkowych – w tym najstarszych polskich skrzypiec Grobliczów , ale widzieliśmy też skrzypce Amatich. Później uczestniczyliśmy w prelekcji  o instrumentach i  słuchaliśmy muzyki.

Najważniejsze w muzeum dla nas były jednak pamiątki po Fryderyku Chopinie, a mianowicie fortepian na którym grał,  odlew jego ręki  oraz   maska wykonana po jego  śmierci. W południe udało nam się wysłuchać hejnału i zobaczyć tradycyjne koziołki.

Dzięki takiej wycieczce mogliśmy poznać bliżej postać największego polskiego kompozytora epoki romantyzmu i miło spędzić czas obcując ze sztuką.                                    

 

Projekt ASPE

Szkoła Pamięta

Poznaj Naszą Szkołę

Mały Wielki Człowiek

Mały Wielki Człowiek

Raport o dostępności

Raport o dostępności podmiotu publicznego" w dniu 31 marca 2021r. 

Dziennik Elektroniczny

Gram, bo lubię/muszę

Bohater ON

Szkoła Pamięta!

Dyplom Góra Grosza

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Przyjazne Skróty

Programy Rozwojowe

Buduję, koduję...

Wyszukiwarka