Dnia 22.09.2022r. uczniowie klasy 7, 8b oraz 8 d wraz z wychowawcami i opiekunami udali się na wycieczkę do Poznania, aby podążać śladami Fryderyka Chopina w naszym regionie. Podążając śladami Fryderyka Chopina w Wielkopolsce należało udać się do Urzędu Miasta w Poznaniu, gdzie koncertował w 1828r.w Białej Sali . Nasi uczniowie będąc w klasach młodszych odwiedzili już Szafarnię, miejscowość położoną w okolicach Torunia, gdzie Fryderyk spędzał wakacje. W Poznaniu udało nam się zobaczyć miejsca i pamiątki związane z Fryderykiem Chopinem.
Pierwszym miejscem naszego zwiedzania była Fara Poznańska, która połączona jest zespołem budynków z Urzędem Miejskim i siedzibą Prezydenta Poznania. Kiedyś całość budowli była własnością Kościoła. Na fasadzie Urzędu Miasta znajduje się tablica pamiątkowa mówiąca o tym , że w tym gmachu grał Fryderyk Chopin w roku 1828. Obok jest tablica z informacją, że przebywał tam również Napoleon Bonaparte.
Do budynku wchodziliśmy wejściem głównym po tych samych schodach co Fryderyk Chopin, Napoleon Bonaparte, no a obecnie prezydent Poznania .Fryderyk Chopin grał w Białej Sali, najładniejszej sali w całym obiekcie. Dziś znajduje się tam popiersie Chopina, obok fortepianu, który jest najważniejszy, gdyż odbywają się tam koncerty. Zobaczyliśmy również salę Błękitną, w której przebywał Napoleon Bonaparte, Salę Malinową oraz monitoring miasta.
Kolejnym punktem naszego zwiedzania było Stare Miasto , gdzie mieści się Muzeum Instrumentów Muzycznych. Muzeum jest bardzo bogate w różnorodne instrumenty polskie, ludowe i z całego świata. Zwiedzanie zaczęliśmy od pozytywek, wysłuchaliśmy nagrań, katarynek, szałamaj, instrumentów smyczkowych – w tym najstarszych polskich skrzypiec Grobliczów , ale widzieliśmy też skrzypce Amatich. Później uczestniczyliśmy w prelekcji o instrumentach i słuchaliśmy muzyki.
Najważniejsze w muzeum dla nas były jednak pamiątki po Fryderyku Chopinie, a mianowicie fortepian na którym grał, odlew jego ręki oraz maska wykonana po jego śmierci. W południe udało nam się wysłuchać hejnału i zobaczyć tradycyjne koziołki.
Dzięki takiej wycieczce mogliśmy poznać bliżej postać największego polskiego kompozytora epoki romantyzmu i miło spędzić czas obcując ze sztuką.