Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 2

w Mogilnie

28.10.2021r. uczniowie klasy 6, 7 d i 7 b udali się na wycieczkę, aby poznać miejsca w Wielkopolsce, których zabytki są perłami w historii sztuki. Zwiedzanie rozpoczęło się od Kórnika, gdzie znajduje się zamek Górków i Działyńskich. Zamek w stylu obronnym wzniesiono w czasach średniowiecza, aktualnie po przebudowach nawiązuje do neogotyku angielskiego – stylu XIX- wiecznego. Zamek ten również ma swoją Białą Damę, a była nią Teofila Działyńska. Obok zamku mieszczą się ogrody przebudowywane przez Tytusa Działyńskiego w XIX wieku. Obecnie jest to arboretum, gdzie przykuwają uwagę różnorodne gatunki drzew i krzewów z całego świata. Ogród zajmuje powierzchnię 30 ha.

Zachwyciły nas również widoki nad jeziorem Kórnickim. Spacer tam był prawdziwą przyjemnością.

Kolejnym punktem wycieczki był Pałac w Rogalinie- dawna siedziba rodu Raczyńskich, jeden z najcenniejszych zabytków rezydencjonalnych w Polsce. Zespół pałacowo- parkowy stworzony został w latach 1770-1776 przez Kazimierza Raczyńskiego, starostę generalnego Wielkopolski i marszałka nadwornego. Zwiedzaliśmy wnętrze pałacu, gabinet londyński z rekonstrukcją pokoju z londyńskiego mieszkania Edwarda Bernarda Raczyńskiego, ostatniego z rodu, Prezydenta RP na Uchodźstwie.

Zwiedziliśmy również galerię obrazów, powozownię, ogród rokokowy i park, gdzie był czas na miły odpoczynek wśród dębów.

Ostatnim miejscem na naszej trasie było Puszczykowo ze słynnym muzeum Arkadego Fiedlera. Wybitny podróżnik zgromadził w nim pamiątki z całego świata. Fiedler jest też pisarzem i autorem książki „Dywizjon 303”. Rejs na „Santa Maria” i pobyt w piramidzie przy opowieściach synów Arkadego Fiedlera  pozwolił  wszystkim odpocząć i nabrać sił, aby wyruszyć w drogę powrotną.

Wycieczka była udana i zachęcamy wszystkich do poznania tych miejsc.

Projekt ASPE

Szkoła Pamięta

Poznaj Naszą Szkołę

Mały Wielki Człowiek

Mały Wielki Człowiek

Raport o dostępności

Raport o dostępności podmiotu publicznego" w dniu 31 marca 2021r. 

Dziennik Elektroniczny

Gram, bo lubię/muszę

Bohater ON

Szkoła Pamięta!

Dyplom Góra Grosza

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Przyjazne Skróty

Programy Rozwojowe

Buduję, koduję...

Wyszukiwarka