Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 2

w Mogilnie

Koniec 2019 roku jest okazją do rankingów i podsumowań minionych miesięcy. Jeszcze w mediach słychać echo pastorałek, noworoczne toasty, strzelają w niebo zimne ognie, trwa atmosfera karnawałowej zabawy. Większość z nas próbuje podsumować swe osiągnięcia i porażki, snuje prognozy na nowy rok. Stowarzyszenie Wychowanków i Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Mogilnie, również nie chce być gorsze. Co prawda to zaledwie 13 miesięcy od zarejestrowania, niewiele ponad rok od rozpoczęcia formalnej działalności, ale spróbujmy ...

Trochę wspomnień

Inicjatywa i zachęta do zorganizowania się należy do Dyrektor SP nr 2 w Mogilnie, Pani Aleksandry Zielińskiej - Dudy. Padła na podatny grunt, jako promotor Stowarzyszenia trafnie zaproponowała osoby zainteresowane podjęciem pracy społecznej na rzecz Szkoły i środowiska. Na liście członków założycieli znalazło się 18 absolwentów. Ze względu na proceduralne wymagania zapadła decyzja o zarejestrowaniu zwykłego stowarzyszenia w Starostwie. Uproszczona forma organizacji pozwala skupić się bardziej na merytorycznej działalności, zamiast tracić energię i pieniądze na sprostanie wymaganiom Krajowego Rejestru Sądowego.

Statut wymaga ukonstytuowania …

Zebranie założycielskie to zaledwie impuls, początek narodzin. Należało powołać statutowe władze, w tym 5-osobowy skład zarządu (prezes, dwoje zastępców, skarbnik i sekretarz) i troje członków komisji rewizyjnej. Nieduże składki członkowskie pochłaniają pierwsze obowiązkowe wydatki. Trzeba było uzyskać REGON w urzędzie statystycznym, nr NIP w urzędzie skarbowym. Bez koniecznych pieczątek nie było możliwe założenie obligatoryjnego konta bankowego. Obowiązkowe zebrania ciał statutowych, zarządu, komisji rewizyjnej oraz walnego zgromadzenia członków w ciągu roku, dopełniają formalności.

Niestety, nie do udźwignięcia dla młodego stowarzyszenia jest wymóg uzyskania elektronicznego podpisu w celu przekazania sprawozdania finansowego. Organizacje pozarządowe, podobnie jak wszystkie inne osoby prawne, mają coroczny obowiązek sprawozdawczy wobec urzędu skarbowego. Rzecz w tym, że kosztuje to kilkaset zł i co roku musi być odnawiane za dodatkową odpłatnością. Nie mogliśmy sobie pozwolić na takie zaporowe koszta, z konieczności trzeba będzie skorzystać z usług uprawnionej firmy. Jak się okazuje, rynek oferuje tańsze rozwiązania. 

Początki prawie zawsze są trudne …

Aby zaistnieć medialnie, za przyzwoleniem Pani Dyrektor, założyliśmy zakładkę ABSOLWENCI na witrynie Szkoły nr 2 w Mogilnie: www.sp2mogilno.pl, gdzie publikujemy najważniejsze wydarzenia z życia absolwentów. Równolegle, od czasu do czasu, aktualności ukazują się na społecznościowym Facebooku a kontakt z nami możliwy jest również za pomocą adresu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W drodze konkursu plastycznego udało się wyłonić logo Stowarzyszenia, spośród 11 propozycji wybraliśmy znak graficzny z wizerunkiem patronki Szkoły - Marii Konopnickiej. Zwycięzcą został Igor Bednarz, uczeń ówczesnej klasy VIIa, niemniej ciekawe propozycje miała Wiktoria Śmigielska (kl. VIb) i Katarzyna Pryka (VIc). Podczas zakończenia roku szkolnego w czerwcu 2019 roku wykorzystaliśmy okazję do wyróżnienia i nagrodzenia laureatów. Po uzyskaniu formalnego prawa, od tego czasu używamy pisma firmowego ze zwycięskim logo. Nawiązuje ono do znaku graficznego Szkoły Podstawowej nr 2 w Mogilnie, naszej macierzy.

Początki na razie nie są spektakularne ...

Blisko setka odwiedzin naszej zakładki na stronie internetowej Szkoły nie powala, ale daje nadzieję na przyszłość. Jak wszystko, co ma trudne początki, wymaga pracy i wytrwałości. Większa liczba odwiedzin naszej strony nie tylko ucieszy, ale sprawi, że narodzą się kolejne pomysły, oczekiwane inicjatywy.

Kilka wspólnych przedsięwzięć w ciągu minionego roku było okazją do integracji członków Stowarzyszenia. Wycieczka do Prymasowskiej Bazyliki w Gnieźnie, na zaproszenie jednego z najbardziej znanych i zasłużonych absolwentów - ks. Jana Kasprowicza, zapadła w pamięci wszystkim uczestnikom. Gospodarz pokazał nam świątynię, dzięki niemu znaleźliśmy się w kolebce polskiej państwowości. Historia Gnieźnieńskiej Katedry, prymasowskiej siedziby, skarby archikatedralnego Muzeum, pozostawiły dużo wrażeń. Ksiądz Kanonik potraktował nas priorytetowo, osobiści służył za przewodnika po świątyni i jej podziemiach. W uznaniu zasług, za wiedzę w zakresie sztuki kościelnej i troskę o dziedzictwo historyczne, mianowany został kustoszem sanktuarium św. Wojciecha oraz proboszczem parafii przy bazylice pw. Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie. Ksiądz Jan Kasprowicz, który jest kustoszem relikwii jej patrona, wniósł znaczący wkład w rewitalizację świątyni nazywanej „Matką polskich kościołów”. Jesteśmy wdzięczni za powitanie przedstawicieli naszej delegacji podczas uroczystej mszy, którą celebrował również w naszej intencji. Mamy duży podziw i szacunek wobec takiej postaci spośród licznego grona absolwentów mogileńskiej dwójki.

Udział w XXV Festynie Archeologicznym w Biskupinie to również powrót do historii. Jubileuszowy Festyn był czymś zupełnie nowym, połączył wątki tematyczne z poprzednich edycji, był podsumowaniem 25-letniej tradycji jednej z najstarszych imprez tego typu w Polsce. Na jeden dzień przenieśliśmy się nie tylko w czasie, ale i w przestrzeni. Odwiedziliśmy Japonię, starożytny Egipt, Grecję i Rzym, usłyszeliśmy opowieść o niezwykłych Celtach, wojowniczych Wikingach i tajemniczych Bałtach. Organizatorzy zaprosili nas do indiańskiej wioski, nie zabrakło walk wojowników, pokazów mody, degustacji dawnych potraw, tańca i muzyki z różnych epok i kultur. Są pomysły na podobne formy aktywności naszych członków, udział w życiu kulturowym regionu, na przestrzeni 2020 roku.

Bardziej ambitne przedsięwzięcia muszą poczekać ...

Aktywność każdej organizacji bierze się z operatywności, pomysłów i zapału członków. Stowarzyszenie Wychowanków i Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Mogilnie skupia na razie starsze pokolenie absolwentów. Młodzi jak na razie nie odnajdują się w tego typu działalności. Jak się okazuje, syndrom ukończenia szkoły podstawowej, zaliczenie pierwszego etapu nauki, jeszcze nie zachęca do takiej aktywności. Jednocześnie wiemy, jak trudno jest oderwać absolwentów średniego pokolenia od gonitwy za swymi marzeniami, od codziennego życia. Na razie przegrywamy z zaangażowaniem Koleżanek  i Kolegów w sprawy ważne dla osobistej kariery i rodziny. To znaczy, że trzeba zachęcać nie tylko formami działalności społecznej, ale i treścią, którą pragniemy je zapełnić. Można na nas liczyć, ale bez wsparcia sympatyków i przyjaciół będzie trudno.

Systemowe wsparcie.  

Stowarzyszenia najczęściej opierają się na pracy społecznej swych członków. Większość z nich, jeśli spełniają warunki określone przez sponsora, może ubiegać się o dotację. Pieniądze pochodzące ze składek mogą być przeznaczane na dowolne cele statutowe, nie odprowadza się od nich podatku dochodowego. Dotacje pochodzą ze środków publicznych (np. od administracji rządowej  i samorządowej) lub z funduszy europejskich. Przekazywanie dotacji z pieniędzy publicznych ma na celu zlecanie do realizacji zadań publicznych. W tym celu ogłaszane są konkursy ofert. Przy zlecaniu tzw. małych grantów (do 10 tys. zł), samorząd może przyznać środki także pomijając tryb konkursowy. Oznacza to, że organizacje składają swoje wnioski na określony tematycznie konkurs. Wszystkie oferty są porównywane i oceniane, najlepiej punktowani dostają dotacje. Nam się to jeszcze nie udało, zdobywając kolejne doświadczenia musimy bardziej wstrzelić się w oczekiwania sponsorów. Szansą jest jak dokładniejsze wykazanie oczekiwanych efektów realizacji projektów.

Jak do nas trafić?

 Jak widać przez ostatni rok zainteresowani najczęściej trafiali do nas poprzez wyszukiwarkę. Z biegiem czasu coraz bardziej znaczącym źródłem odwiedzin będzie zaglądanie bezpośrednio do zakładki na witrynie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mogilnie. Pewne znaczenie ma również strona na Facebooku oraz współpraca z zaprzyjaźnionymi portalami, gdzie możemy również publikować nasze teksty. Bardzo nas to cieszy, że udział odwiedzin ma tendencję rosnącą, nie spodziewamy się spadku. Jedną z najważniejszych metryk dla internetowych portali jest liczba lojalnych użytkowników. Bardzo liczymy na więcej, chcielibyśmy Państwa zainteresować celami, które sobie obraliśmy, tematyką naszego serwisu. Prosimy o życzliwą rekomendację! W związku z tym, na następny rok przyjmujemy nie mniej ambitne cele. Mamy nadzieję, że pomożecie nam w ich osiągnięciu.

Zwracamy się również z prośbą o inspirację dla nowych pomysłów, jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Dysponując Państwa pomysłami będziemy mieli jeszcze większą motywację, żeby zaistnieć w życiu nie tylko naszej społeczności szkolnej. Suma indywidualnego doświadczenia członków Stowarzyszenia powinna również generować atrakcyjną ofertę dla mieszkańców naszego regionu.

Zamiast podsumowania.

Celem Stowarzyszenia Wychowanków i Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Mogilnie jest popularyzacja dorobku placówki, utrzymywanie stałej łączności absolwentów z macierzą, promowanie osiągnięć, krzewienie tradycji i kreowanie korzystnego obrazu SP2, przyczynianie się do jej wszechstronnego rozwoju, realizacja przedsięwzięć naukowych i oświatowo -wychowawczych.

 Mamy nadzieję, że jesteśmy na dobrej drodze, że również nam w tym pomożecie. Nie ma co ukrywać, bez Państwa wsparcia, istnienie naszej organizacji nie ma widoków na większe sukcesy. Bardzo dziękujemy za dotychczasowe zainteresowanie i pomoc, prosimy o więcej! Liczymy na wszelkie sugestie, najbardziej będziemy wdzięczni za te inspirujące.

Józef Popiel

Prezes Stowarzyszenia

Projekt ASPE

Szkoła Pamięta

Poznaj Naszą Szkołę

Mały Wielki Człowiek

Mały Wielki Człowiek

Raport o dostępności

Raport o dostępności podmiotu publicznego" w dniu 31 marca 2021r. 

Dziennik Elektroniczny

Gram, bo lubię/muszę

Bohater ON

Szkoła Pamięta!

Dyplom Góra Grosza

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Przyjazne Skróty

Programy Rozwojowe

Buduję, koduję...

Wyszukiwarka