Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 2

w Mogilnie

Wojska niemieckie, wkraczając do Wielkopolski we wrześniu 1939 roku, nie ominęły również Mogilna. I tu napotkały na zbrojny opór oddziałów uformowanych z miejscowej ludności. Najbardziej zacięte walki toczyły się  w dniach 9-11 września, miasta bohatersko broniła Straż Obywatelska. Do decydujących działań Niemcy przystąpili 11 września ok. godz. 8:00, atakując ze wszystkich stron. Po dwugodzinnej, bardzo zaciętej walce oddziały Wermachtu zdobyły miasto. W tragicznych dniach września zginęło 117 synów Ziemi Mogileńskiej, w tym 65 członków Straży Obywatelskiej.

Rozpoczęła się mroczna noc okupacji hitlerowskiej…
W czwartek, 11 września 2014 roku na skrzyżowaniu ulic 900-lecia, Kasztanowej i Kasprowicza odbyła się uroczystość odsłonięcia nowej, pamiątkowej tablicy upamiętniającej pomordowanych w tym miejscu mogilnian. Wzięli w niej udział uczniowie miejscowych szkół, mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji. Historyk, Andrzej Jakubowski przypomniał tragiczne wydarzenia z 11 września 1939 roku. Burmistrz, Leszek Duszyński podkreślił, jak ważna jest pamięć o obrońcach naszej Małej Ojczyzny.
Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał kombatant Władysław Majewski z przedstawicielką najmłodszego pokolenia, uczennicą Szkoły Podstawowej nr 3 - Wiktorią Mielczarek.
W tym historycznym wydarzeniu uczestniczył poczet sztandarowy oraz uczniowie klasy VIa i VIc naszej szkoły pod opieką nauczycieli: Dominiki Głowackiej i Jacka Jackowskiego.

Małgorzata Batkowska

Projekt ASPE

Szkoła Pamięta

Poznaj Naszą Szkołę

Mały Wielki Człowiek

Mały Wielki Człowiek

Raport o dostępności

Raport o dostępności podmiotu publicznego" w dniu 31 marca 2021r. 

Dziennik Elektroniczny

Gram, bo lubię/muszę

Bohater ON

Szkoła Pamięta!

Dyplom Góra Grosza

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Przyjazne Skróty

Programy Rozwojowe

Buduję, koduję...

Wyszukiwarka