Szkoła Podstawowa nr 2

im. Marii Konopnickiej w Mogilnie

Pieśni żołnierskie i patriotyczne opowiadają o ojczyźnie, sławnych Polakach oraz o ich dokonaniach. Dawniej niektóre z nich zagrzewały walczących żołnierzy do boju, podtrzymywały wiarę w odzyskanie wolności, umacniały poczucie wspólnoty.

Współcześnie utwory patriotyczne najczęściej wykonuje się podczas ważnych uroczystości państwowych i szkolnych. Takim wydarzeniem w Zespole Szkół w Dąbrowie jest powiatowy konkurs „ Pieśni żołnierskiej i patriotycznej”, który odbył się po raz ósmy 19 listopada 2021r.

Do udziału w konkursie zostali zaproszeni również uczniowie naszej szkoły. Zaproszenie przyjęła Antonina Wojtczak z klasy 8 b, Maja Zielińska z klasy 7 e oraz Antonina Krenc z klasy 6 a. Uczennice przygotowywały się na szkolnych próbach, aby zaprezentować się jak najlepiej. Występy były bardzo udane, a Antonina Wojtczak zajęła drugie miejsce. Brawo!

Czytaj więcej...

10 listopada 2021 roku klasy 8 udały się na wycieczkę do Gdańska w ramach programu „Poznaj Polskę”. Uczniowie wraz z przewodnikiem i opiekunami odwiedzili Muzeum II Wojny Światowej. Następnie wspominając wydarzenia z września 1939 spacerowali po Westerplatte. Aktywny dzień zakończyli ciepłym posiłkiem w „Stołówce Gdańskiej”.

Wycieczka była w 80% finansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Czytaj więcej...

28.10.2021r. uczniowie klasy 6, 7 d i 7 b udali się na wycieczkę, aby poznać miejsca w Wielkopolsce, których zabytki są perłami w historii sztuki. Zwiedzanie rozpoczęło się od Kórnika, gdzie znajduje się zamek Górków i Działyńskich. Zamek w stylu obronnym wzniesiono w czasach średniowiecza, aktualnie po przebudowach nawiązuje do neogotyku angielskiego – stylu XIX- wiecznego. Zamek ten również ma swoją Białą Damę, a była nią Teofila Działyńska. Obok zamku mieszczą się ogrody przebudowywane przez Tytusa Działyńskiego w XIX wieku. Obecnie jest to arboretum, gdzie przykuwają uwagę różnorodne gatunki drzew i krzewów z całego świata. Ogród zajmuje powierzchnię 30 ha.

Czytaj więcej...

Dnia 15 października uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2- klasy Vb, VI i VIIb, na mogileńskim Rynku zaprezentowali program artystyczny upamiętniający 43. rocznicę wyboru Jana Pawła II na PAPIEŻA. Uczniowie przypomnieli zgromadzonym na Rynku, Ojca Świętego, recytując wiersze, przytaczając fragmenty Jego kazań oraz wspomnień. Program wzbogacony został o pieśni i piosenki religijne, nie zabrakło ulubionej pieśni Papieża ,,Barki”. Tradycyjnie była modlitwa, której przewodniczył O. Grzegorz Sucheński z Klasztoru oraz wspomnienia związane z Janem Pawłem II, którymi podzielił się z obecnymi burmistrz L. Duszyński.

Czytaj więcej...

1.10.2021r. uczniowie klasy 7b, 6 i 5b wraz z nauczycielami udali się do Skłudzewa na warsztaty plastyczne. Ośrodek w Skłudzewie posiada pracownie plastyczne w  XIX -wiecznym zespole pałacowo- parkowym, kaplicę oraz galerię Stary Dwór. Mieści się tu Fundacja Piękniejszego Świata.
Pierwszym punktem warsztatów była gimnastyka , spacer i rysunki w plenerze. Poznane techniki to mozaika ze szkła witrażowego oraz EBRU, w której żadna praca się nie powtórzyła. Następnie odbyło się zwiedzanie galerii, kaplicy z ikonami i rozmowy o sztuce. Z pewnością zwiększy to  zainteresowanie  uczestników różnymi technikami plastycznymi i pozwoli na lepsze poznawanie, odczuwanie  i rozumienie sztuki.

Czytaj więcej...

8 października obchodziliśmy 111. rocznicę śmierci Marii Konopnickiej. W tym to dniu nasz szkolny Pokój Patronki rozbrzmiewał dziecięcym gwarem. W sali zaaranżowanej na epokę, w której żyła Konopnicka, uczniowie klas I-III obejrzeli program artystyczny przygotowany przez trzecioklasistów. Obecni mieli okazję wysłuchać utworów dla dzieci, w których Konopnicka ukazała piękno świata i otaczającej przyrody oraz uroki polskiej wsi.  „Stefek Burczymucha”, „Muchy samochwały”, „ Pan Zielonka”, „Kukułeczka”, „Co słonko widziało”, „Jesienią” to tylko niektóre z zaprezentowanych wierszy.

Czytaj więcej...

8 czerwca br. odbył się finał Szkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych dla klas siódmych, tj. dla uczniów, którzy w tym roku zaczęli swoją szkolną przygodę z  językiem niemieckim. Konkursowe zmagania odbywały się pod hasłem ,,Die DACHL-Ländersindsointeressant” i zgodnie z tą myślą miały na celu rozbudzenie w uczniach chęci zgłębiania wiedzy na temat jakże ciekawych i różnorodnych państw, jakimi są Niemcy, Austria, Szwajcaria i Liechtenstein. Uczennice, które zmierzyły się z finałowym testem, po raz kolejny udowodniły, że nie brak im ciekawości świata i naukowej pasji, a wiele zagadnień dotyczących krajów niemieckojęzycznych nie ma przed nimi tajemnic.

Czytaj więcej...

W tym roku szkolnym klasa III a z wychowawczynią Małgorzatą Jakóbiak, przystąpiła do międzynarodowego projektu edukacyjnego pt. „CZYTAMY Z KLASĄ lekturki spod chmurki” wspierającego rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III, edycja II autorstwa Honoraty Szaneckiej. Projekt ten obejmuje zajęcia z klasą przez cały rok szkolny 2020/2021. Celami tej innowacji jest: rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem i aktywnego słuchania, integracja zespołu klasowego, wzmacnianie więzi ze środowiskiem przyrodniczym.

Na wzięcie udziału w tym projekcie wyrazili zgodę wszyscy uczniowie i ich rodzice z klasy III a.

Czytaj więcej...

Reprezentantki SP2 Młodzieżowej Rady Miejskiej Aleksandra Burzyńska i Iga Halat zachęcają do udziału w konkursie!
Pobierz kartę zgłoszeniową do konkursu - pdf
Koniecznie zapoznaj się z regulaminem konkursu - pdf

szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na plakacie, facebooku oraz www.mogilno.pl

zapraszamy do udziału w konkursie :)

Czytaj więcej...

W roku szkolnym 2018/2019 Szkoła Podstawowa nr 2 w Mogilnie przystąpiła do projektu unijnego „ Buduję, koduję, programuję”. Organizatorem projektu było Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Projekt obejmował lata: 2019-2020. Skierowany był do uczniów klas I-III. Jego celem było zapoznanie uczniów najmłodszych klas z różnymi sposobami kodowania i programowania. Do projektu przystąpiło 6 klas z edukacji wczesnoszkolnej. Zajęcia prowadziły wychowawczynie tych klas, które odbyły czterodniowe szkolenia w Pałacyku w Kobylnikach. Podczas szkolenia zdobyły wiedzę niezbędną do prowadzenia zajęć z zakresu projektu. Cykl zajęć obejmował 30 godzin w każdej klasie odbywających się raz w tygodniu w wymiarze 90 minut.

Czytaj więcej...

Maria Konopnicka Patronką Szkoły Podstawowej nr 2 w Mogilnie jest od 1988 roku. Placówka ma za sobą obchody 85. rocznicy funkcjonowania, 30-lecia nadania imienia i wręczenia sztandaru. Przed Szkołą kolejne wydarzenia, przedsięwzięcia na miarę jej znaczenia w mieście, dorobku i wkładu intelektualnego, nie tylko w regionie. W 110. rocznicę śmierci Patronki, pochowanej na cmentarzu miejskim w Kaliszu, zrodziła się inicjatywa upamiętnienia tej daty. Najlepiej nawiązującego do motywów twórczości wielkiej Poetki. W ocenie Jej wielbicieli na pewno takim symbolem jest wierzba, ulubione drzewo, natchnienie niejednego wiersza Marii Konopnickiej. Przykład jednego z wielu utworów nie pozostawia wątpliwości o gatunku ukochanego drzewa …    

Czytaj więcej...

Do budynku szkoły 1 września 2020 r. oprócz uczniów i pracowników mogą wejść tylko rodzice uczniów klas pierwszych według zasady – jedno dziecko z jednym rodzicem.

Wszystkich rodziców wchodzących na teren szkoły zobowiązuje się do zasłaniania nosa i ust maseczką lub przyłbicą, do dezynfekcji rąk i zachowania dystansu wobec siebie.

 Uczniowie wchodzą  według harmonogramu :

Czytaj więcej...

Inauguracja Nowego Roku Szkolnego 2020/2021 odbędzie się na boisku szkolnym wg następującego porządku:

godz. 9.00 - kl. I-III

godz. 10.00 - kl. IV-VI

godz. 11.00 - kl. VII-VIII.

O godz. 12.00 w kościele św. Jana Apostoła odbędzie się Msza św. dla społeczności naszej szkoły.

 W razie niepogody, w poniedziałek 31.08.20r. podamy następny komunikat o rozpoczęciu roku szkolnego.

 

 Dyrektor

 Aleksandra Zielińska- Duda

Dobiega końca rok szkolny 2019/2020. Pamiętny rok z uwagi na niespotykane dotychczas trudności z jakimi przyszło nam się zmagać. Stan zagrożenia epidemicznego, w którym nadal się znajdujemy, spowodował całkowicie nową organizację pracy. Przejście na system zdalnego nauczania był dużym wyzwaniem dla nauczycieli, uczniów i rodziców. Dzięki zaangażowaniu i determinacji całej społeczności szkolnej udało się szczęśliwie zakończyć ten rok. W tych trudnych czasach Rodzice byli blisko swoich dzieci, motywując je do pracy i wspierając w nauce na odległość. Dziękuję za współpracę!

Czytaj więcej...

Nauczyciele mogileńskich szkół podstawowych zainspirowani akcją „Kartka dla medyka” zaproponowali uczniom udział w lokalnym przedsięwzięciu pn. „Dziękujemy!”.  Zadanie polega na wykonaniu (w dowolnej technice) pracy plastycznej, w której autor wyrazi wdzięczność dla tych, którzy w trudnym czasie pandemii, narażając siebie i swoje rodziny, pracują, by zabezpieczyć nasze życie, zdrowie i codzienne potrzeby.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia wykonanych prac jako symbol więzi i solidarności  ze społecznością naszej małej ojczyzny.
 
Udział w przedsięwzięciu jest dobrowolny. Akcja trwa!

Czytaj więcej...

Uroczyste otwarcie Pokoju Patronki w Szkole Podstawowej nr 2 w Mogilnie. Patronka Dwójki Maria Konopnicka doczekała się własnego pokoju, który zaaranżowano w sposób przypominający epokę, w której żyła. Można w nim dowiedzieć się jak i co tworzyła słynna autorka oraz obejrzeć prace plastyczne uczniów do utworów Patronki a także barwne wydania utworów dla dzieci.

Czytaj więcej...

Rada Miejska w Mogilnie ogłosiła rok 2020 rokiem Kurta Lewina. Kim był ten wybitny psycholog, który pod koniec XIX wieku urodził się w Mogilnie?  Przyszedł na świat 9 września 1890 roku, w żydowskiej rodzinie, jako jedno z czworga dzieci. Jego ojciec (Leopold) był właścicielem sklepu wielobranżowego oraz gospodarstwa rolnego. Kurt jako dziecko uczęszczał do żydowskiej szkoły religijnej, czyli chederu, a od 1900 do Gimnazjum im. Cesarza Fryderyka Wilhelma w Poznaniu. W 1905 roku, wraz z rodziną, przeniósł się do Berlina, gdzie ukończył liceum.

Czytaj więcej...

25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Miś, który kojarzy się z ciepłem i dobrocią, inspiruje do przeprowadzania akcji dobroczynnych na rzecz dzieci chorych i potrzebujących. Dlatego w naszej szkole w dniach od 13 do 21 listopada uczniowie  z koła wolontariatu prowadzili zbiórkę pluszowych niedźwiadków i innych  maskotek, które trafiły do dzieci chorych z oddziału dziecięcego w inowrocławskim szpitalu oraz do Fundacji Mam Marzenie, która przekaże je na oddział onkologii dziecięcej w Bydgoszczy.

Czytaj więcej...

Stało się już tradycją, iż w Dąbrowie odbywa się Powiatowy Konkurs  Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej. W piątek- 8.11.2019r. uczestniczyliśmy  w nim po raz siódmy. Naszą szkołę reprezentowała Antonina Wojtczak z klasy 6 b. Przygotowaną piosenkę wykonała  pięknie na scenie. Publiczność słuchała w ciszy, a zatem  występ  Tosi  się podobał. Nie zabrakło też ogromnych braw. Nie zajęliśmy miejsca, ale uczestniczenie w konkursie patriotycznym  jest już nagrodą. 

Czytaj więcej...

W dniach 25 – 27.09.2019 klasy VI zwiedzały Kotlinę Kłodzką z biurem podroży Lech Poznań Football Academy. Zwiedziliśmy Kopalnię Złota w Złotym Stoku,  Kopalnię Węgla Kamiennego „Nowa Ruda” oraz Podziemne Miasto „Osówka”.  Błądziliśmy również w skalnych labiryntach w Błędnych Skałach. W drodze do Mogilna odwiedziliśmy jeszcze Wrocław, gdzie na jednym z największych rynków staromiejskich w Europie bawiliśmy się w chowanego z uroczymi Krasnalami. Czas wolny między zwiedzaniem na zdrowo i sportowo zagospodarowali nam nasi trenerzy z Lecha Poznań.

Czytaj więcej...

Jak co roku uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć św.Jana Pawła II w Jego liturgiczne  wspomnienie na mogileńskim rynku.W montażu słowno-muzycznym ,,Wstańcie, chodźmy!" przypomniano ważne przesłania i  nauczanie Ojca świętego. Wspólnej modlitwie przewodniczył o. Grzegorz Sucheński .Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty i zapalono znicze przy pamiątkowej tablicy.Uczniowie zostali przygotowani przez nauczycielki religii: Wioletę Michalak i Renatę Rybicką.

Czytaj więcej...

Jest to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Za pośrednictwem kampanii uczniowie poznają patriotyczne postawy i tożsamość narodową a także tworzą wspólnotę pamiętającą o historii naszego kraju i jego bohaterach. W tym celu każdy uczeńtworzy pocztówkę i pisze wiadomość do wybranego przez siebie bohatera powstania warszawskiego. Wszystkie wykonane przez uczniów pocztówki zostaną wysłane do 31 października do fundacji „SENSORIA”, która przekaże je dalej do konkretnych powstańców.

Czytaj więcej...

W dniu 4 października 2019 r. w kinie Wawrzyn odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych, którego dokonały panie dyrektor: Aleksandra Zielińska- Duda i Lidia Błażejewska. Dzieci zaprezentowały się przed społecznością szkolną i rodzicami w krótkim programie artystycznym. W obecności wszystkich zgromadzonych złożyły uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Swoje przyrzeczenie pierwszoklasiści przypieczętowali odciskiem palca na klasowych tarczach.

Czytaj więcej...

3 czerwca br. uczennice z koła wolontariatu odwiedziły oddział przedszkolny    z okazji Dnia Dziecka. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” spotkałyśmy się kolejny raz w tym roku szkolnym. Nasze wolontariuszki przedstawiły inscenizację „Dzieci dzieciom” opartą na znanych i lubianych utworach Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Przedszkolaki z dużym zaciekawieniem wsłuchiwały się w recytowane strofy, a następnie brały udział w rozmowie. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

Czytaj więcej...

W dniach 03-14.06 br. wolontariuszki naszej szkoły przeprowadziły zbiórkę darów – środków opatrunkowych dla chorych mieszkających na Madagaskarze. Jak zwykle nie zawiedliśmy się na naszej społeczności szkolnej. Uczniowie odpowiedzieli na apel i przynieśli bandaże, plastry, gaziki, środki odkażające potrzebne dla osób chorych. 18 czerwca dary zostały przekazane na ręce proboszcza parafii MBNP  w Mogilnie, który dalej pokieruje, aby dotarły na misje.

 

Czytaj więcej...

Właśnie zakończyły się zajęcia programu edukacyjnego unijnego „ Buduję, koduję, programuję” pod patronatem KPCEN Toruń. W zajęciach prowadzonych przez panie p. Małgorzatę Jakóbiak i p. Bogumiłę Wojciechowską brali udział uczniowie klasy 1a i 2b. Przez cały semestr uczniowie zgłębiali tajniki kodowania i programowania od najprostszych do najtrudniejszych informacji.

Czytaj więcej...

4 czerwca 2019 roku przypada ważne dla nas święto. To właśnie 30 lat temu, 4 czerwca 1989 roku w Polsce odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne. Wybory do sejmu i senatu przeprowadzone na mocy wcześniejszego porozumienia obrad Okrągłego Stołu po ciężkich dla Polaków latach komunizmu stały się podstawą zmiany ustroju w Polsce. Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, która zapadła w 2013 roku, dzień 4 czerwca został ustanowiony Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

Czytaj więcej...

W dniach 6,10,14 i 15 maja klasy 7ab i 8ab w ramach zajęć z doradztwa zawodowego udały się z wizytą do Urzędu Skarbowego w Mogilnie. Uczniowie dowiedzieli się, jaką jednostką administracyjną jest Urząd Skarbowy, jakim organem jest Naczelnik Urzędu Skarbowego , na czym polega praca i jakie są rodzaje stanowisk w Urzędzie Skarbowym. Uczniowie obejrzeli prezentację na temat podatków oraz całej struktury Krajowej Administracji Skarbowej. Spotkali się również z Panią Naczelnik oraz zwiedzali poszczególne miejsca pracy. Na każdego ucznia czekał poczęstunek i prezent

Czytaj więcej...

Uczniowie klas ósmych w dniu 15 maja 2019r., dzięki pracownikom Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego, dowiedzieli się jak chronić się przed hazardem oraz różnorodnymi uzależnieniami, które niosą nowoczesne technologie. Poznali prawne aspekty tych zjawisk. Młodzież z zaangażowaniem uczestniczyła w warsztatach.

Czytaj więcej...

Dnia 8 maja 2019 r. uczniowie klas VIII odwiedzili Urząd Marszałkowski w Toruniu. Wzięli udział w lekcji samorządowej, podczas której mieli możliwość zapoznania się z trybem pracy sejmiku województwa. Następnie obejrzeli film promujący nasz region oraz spotkali się z Wicemarszałkiem Województwa Panem Dariuszem Kurzawą. Dzięki jego gościnności mogli także podziwiać zbiory Muzeum Etnograficznego w Toruniu, gdzie zobaczyli jak wyglądało życie codzienne ludzi zamieszkujących miasta i wsie bliskich nam regionów. 

Czytaj więcej...

Dnia 28 marca 2019 roku w I Liceum Ogólnokształcącym  im. Jana Kasprowicza  z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu odbył się Wojewódzki Konkurs "Kasper Matematyczny". Do udziału w konkursie zgłosiło się 159 uczniów z 33 szkół podstawowych, w tym 4 uczniów z naszej „Dwójki”. Miło nam poinformować, iż tytuł Laureata zdobyło 7 uczniów w tym uczeń naszej szkoły- Maciej Wojciechowski z klasy 8a, przygotowywany przez p. Elżbietę Śmigielską.

Dnia 29 marca uczniowie klas 6a, 6b i 7a wzięli udział w wycieczce szkolnej do Berlina. Zobaczyliśmy Pomnik Holocaustu, Bramę Brandenburską i gmach parlamentu Rzeszy. Z okien autokaru oglądaliśmy także inne sławne budynki stolicy Niemiec. Największą jednak atrakcją był dla nas kilkugodzinny pobyt w Tropical Islands, gdzie mieliśmy okazję skorzystać z zabawy w wodach termalnych.

Czytaj więcej...

Dnia 15 marca uczennice naszej szkoły wzięły udział w I Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej „You can sing”. Maja Zielińska z utworem „Roar” Katy Parry uzyskała 2 miejsce w kategorii klas I – IV. W kategorii klas V-VIII Nicola Czerwińska z utworem „Dear future husband” Megan Trainor zdobyła 2 miejsce, a Jagoda Szpulecka z piosenką „Riptide” Vance Joy zdobyła 3 miejsce. Szkołę reprezentowały również uczennice:

Czytaj więcej...

Dziś, 21 marca, uczniowie naszej szkoły z inicjatywy samorządu uczniowskiego pod opieką p. Elżbiety Śmigielskiej powitali Wiosnę, maszerując barwnym korowodem ulicami miasta. Klasy I prezentowały kolor różowy, II i III żółty, IV zielony, V pomarańczowy, VI fioletowy, VII czerwony, VIII niebieski. Pod nadzorem Straży Miejskiej przeszliśmy ulicami Plac Wolności i Hallera udając się do parku, gdzie przy fontannie uczniowie wznosili okrzyki żegnające zimę i witające wiosnę.

Czytaj więcej...

Zamiłowanie do zabawy w wodzie przerodziło się w prawdziwą pasję Weroniki, która od 2014 roku trenuje pływanie w Uczniowskim Klubie Sportowym ORKA Mogilno.W przeciągu ostatnich dwóch lat Weronika dzięki swojej systematyczności i zaangażowaniu poprawiła technikę oraz czasy uzyskiwane w pływaniu. Od listopada 2018 roku do marca 2019 roku startowała w 10 zawodach, z których za każdym razem wracała z rekordami życiowymi i medalami.

Czytaj więcej...

Daniel Durau, uczeń kl. 8a odniósł podwójny sukces w etapie wojewódzkim konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy w roku szkolnym 2018/2019. Uzyskał tytuł laureata w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Chemii oraz tytuł finalisty (po raz drugi)  w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Matematyki. Uczeń z pasją rozwija swoje zainteresowania z matematyki, a od klasy siódmej - również z chemii. Od najmłodszych lat  bierze udział w różnych zawodach matematycznych,  odnosząc sukcesy  na szczeblu powiatowym, rejonowym, wojewódzkim i międzynarodowym. Zdobył czołowe miejsca w powiatowym konkursie matematycznym, 

Czytaj więcej...

Dnia 21 lutego 2019 r. gościliśmy w naszej szkole p. Emila Witta – młodego podróżnika z Poznania, który w wieku osiemnastu lat postanowił spakować plecak i samodzielnie wyruszyć odkrywać Amazonię – krainę nieprzebytych lasów i sieci rzek. Od zawsze fascynowało go piękno przyrody i bliskie obcowanie z naturą. W spotkaniu wzięli uczniowie klas: VIa,b,c oraz VIIa i b. Podczas prezentacji p. Emil zabrał słuchaczy do brazylijskich lasów deszczowych, świata Indian, gdzie przez kilka miesięcy poznawał ich życie i zwyczaje.

Czytaj więcej...

Tradycyjne, zimowe spotkanie dla obecnych i byłych pracowników Dwójki miało miejsce w piątkowy wieczór 15 lutego. Odłóżmy choć na parę chwil wszystkie nasze codzienne troski, bolączki, niepokoje, smutki i smuteczki, nie myślmy o tym na co i tak nie mamy wpływu, niech czas trochę spowolni, potoczy się leniwie. Uśmiechnijmy się do sąsiada/sąsiadki przy stole, z życzliwością popatrzmy na wysiłek naszych dzieci i wszystkich,

Czytaj więcej...

W dniach od 13 do 16 stycznia 2019 r. w Kobylnikach koło Kruszwicy odbyło się szkolenie dla nauczycieli (druga edycja) w ramach projektu "Buduję, koduję, programuję". Zostało ono zorganizowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Zajęcia objęły 42 nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Miały one na celu rozwijać kompetencje cyfrowe. Naszą szkołę reprezentowały p. Małgorzata Jakóbiak i p. Bogumiła Wojciechowska. W ramach 4 modułów zostałyśmy zapoznane ze znaczeniem algorytmiki, kodowania i programowania w edukacji uczniów.

Czytaj więcej...

Jak co roku, w okresie adwentu, wolontariuszki naszej szkoły wraz z opiekunami paniami: Wioletą Michalak i Agnieszką Kruszką zorganizowały zbiórkę darów „Otwarte serce - pomocna dłoń” na rzecz osób potrzebujących. Dary przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Oprócz ogromnej ilości słodyczy, znalazły się w nich odzież, książki, gry planszowe, puzzle, album fotograficzny, koce i wiele artykułów papierniczych.

Czytaj więcej...

Dnia 7 grudnia odbyła się wycieczka integracyjna klasy 8a z naszej szkoły oraz klasy 8 z Dąbrowy. Uczniowie pojechali razem do Wrocławia. W tym dniu poznając historię miasta odbyli spacer po Ostrowie Tumskim i Starówce. Kolejnym punktem wyjazdu było podziwianie Panoramy Racławickiej, która zrobiła na wszystkich niesamowite wrażenie, dzięki niej przenieśliśmy się w czasie i znaleźliśmy w centrum bitwy z 1794 roku.

Czytaj więcej...

Pod takim hasłem 16 wolontariuszy z naszej szkoły obchodziło swoje święto – Międzynarodowy Dzień Wolontariatu, który przypada 5 grudnia. Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jak mówią nasi wolontariusze : „lubimy pomagać różnym osobom: dzieciom z domów dziecka, seniorom, chorym. Staramy się zawsze pamiętać o potrzebujących, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

Czytaj więcej...

30 października odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski „Rodzina Ojczyzna - Wartości Najwyższe” - etap szkolny, w którym zostały wyłonione osoby reprezentujące szkołę w konkursie gminnym. Uczestnikom z przyjemnością przysłuchiwała się komisja w składzie: Zofia Wiśniewska, p. Edyta Torfińska, p. Aleksandra Grzegorska oraz przybyli rodzice i wychowawcy.  Komisja ostatecznie wyłoniła następujących laureatów w poszczególnych kategoriach:

Czytaj więcej...

 6 listopada 2018 r. - spotkanie z Moniką Pyrek lekkoatletką specjalizującą się w skoku o tyczce. Olimpijką z Sydney, Aten, Pekinu i Londynu. Trzykrotną medalistką mistrzostw świata. Alternatywne lekcje WFu to wyjątkowy sposób edukacji poprzez wspaniałą zabawę skierowaną do młodzieży szkolnej. Projekt ten ma na celu aktywizację uczniów, zachęcenie do czynnego uprawiania sportu wykorzystując symulatory dyscypliny sportowej.

Czytaj więcej...

<p ">9 listopada 2018 roku uroczyście obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości, do którego przygotowywaliśmy się od początku roku szkolnego. Ten czas był wypełniony konkursami, zajęciami o tematyce historycznej, przystrajaniem sal lekcyjnych. Obchody zainaugurowane zostały już 18.10.2018 roku, kiedy wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie „Do hymnu” dla szkół podstawowych organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury. Chór złożony z 329 uczniów Dwójki pod kierunkiem nauczyciela muzyki p. Jacka Jackowskiego wykonał w mogileńskim klasztorze trzy pieśni hymniczne:  Hymn Polski, Gaude Mater Polonia oraz Rotę.

Czytaj więcej...

25 października klasy 1a, 2b, 4a, 5c, 8a, 8b uczestniczyły w spotkaniu z p. Józefem Piórkowskim - pracownikiem PKP, koordynatorem kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd - szlaban na ryzyko!”. Uczniowie w czasie prelekcji utrwalili swoją wiedzę na temat znaków drogowych, dowiedzieli się jak bezpiecznie zachowywać się na przejazdach kolejowych oraz obejrzeli filmy i bajki edukacyjne związane z powyższym tematem. Zajęcia były bardzo ciekawe, zakończone konkursem z nagrodami.

Czytaj więcej...

22 października w naszej Szkole odbył się finał Powiatowego Konkursu Plastycznego zorganizowanego z okazji 40 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża pod tytułem ,,Promieniowanie Ojcostwa”. Uczestnicy konkursu mieli do wykonania prace techniką kolażu. Swoje pomysły do jej wykonania czerpali z słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych podczas ostatniej wizyty w rodzinnych Wadowicach:

Czytaj więcej...

Chór złożony z 329 uczniów Dwójki pod kierunkiem nauczyciela muzyki p. Jacka Jackowskiego 18.10.2018r. wykonał w mogileńskim klasztorze trzy pieśni hymniczne:  Hymn Polski, Gaude Mater Polonia oraz Rotę. Wydarzenie odbyło się w ramach przesłuchania w konkursie „Do hymnu” dla szkół podstawowych organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zgodnie z wymogami konkursu uczniowie opanowali pamięciowo po  4 zwrotki każdego z prezentowanych utworów.

Czytaj więcej...

16 października, dla nas Polaków, jest wyjątkową datą, bowiem 40 lat temu rozpoczął się „pontyfikat przełomu” naszego Wielkiego Rodaka – Karola Wojtyły, który przybrał imię Jan Paweł II. Z tej okazji uczniowie z koła wolontariatu pod kierunkiem p. Wiolety Michalak, p. Renaty Rybickiej, p. Agnieszki Kruszka przygotowali montaż słowno-muzyczny pt. „Promieniowanie Ojcostwa”. W trakcie uroczystości środowiskowej na mogileńskim Rynku można było się wsłuchać w piękne strofy poezji, fragmenty nauczania Jana Pawła II oraz w ulubione pieśni papieskie.

Czytaj więcej...

Ślubowanie klas pierwszych. Dzisiaj, 5 października, klasy pierwsze zostały oficjalnie przyjęte w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Mogilnie. Pierwszaki zaprezentowały się wierszami i piosenkami. Bardzo miłe słowa skierowały do nich obie Panie Dyrektor, które następnie przyjęły ich ślubowanie i kolorowymi kredkami pasowały na uczniów. Z rąk wychowawczyń uczniowie 1a i 1b odebrali dyplomy pierwszoklasisty i legitymacje szkolne.

Czytaj więcej...

2 października 2018 r. w Dzień Anioła Stróża uczennica naszej szkoły z kl. I a       Iga Polak wraz z opiekunem p. Wioletą Michalak – nauczycielem religii, wzięły udział w niecodziennej uroczystości – gali wręczenia nagród zwycięzcom Archidiecezjalnego Konkursu Plastycznego pt. „Mój Anioł Stróż”. Spośród 235 prac nadesłanych z całej archidiecezji gnieźnieńskiej jury nagrodziło 26. Wśród nich znalazła się praca Igi, za którą  otrzymała wyróżnienie w kategorii klas I – III. Galę uświetniły występy artystyczne uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej w Inowrocławiu, która była gospodarzem uroczystości. GRATULACJE !

Czytaj więcej...

28 września obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji do wszystkich sal lekcyjnych naszej szkoły zawitał patrol egzaminacyjny, który sprawdzał umiejętność mnożenia. W akcji wzięło udział 90 osób - uczniowie i dorośli. Zmagania z tabliczką mnożenia na czas:

wygrała Wiktoria Śniegowska z klasy 6b,
2 miejsce zdobyła Oliwia Skonieczna z klasy 4a,

Czytaj więcej...

29 września będziemy obchodzić Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Pasję do czytania warto zaszczepiać już od najmłodszych lat, gdyż pełni ono ważną rolę w rozwoju dziecka. Rozwijanie wyobraźni, kształtowanie samodzielnego myślenia, wzmacnianie pamięci i koncentracji oraz wzbogacanie słownictwa to tylko niektóre z zalet czytania.

Czytaj więcej...

Ostatnie dni kalendarzowego lata uczniowie klasy III spędzili na biwaku w Przyjezierzu, korzystając z zakwaterowania i infrastruktury w Ośrodku Wypoczynkowym „Maria”. Słoneczna i ciepła pogoda sprzyjała realizacji zaplanowanych zajęć: przyrodniczych, matematycznych, polonistycznych oraz ruchowych.

Trzecioklasiści odbyli długą wędrówkę leśnym szlakiem, podczas której zgromadzili ciekawe materiały przyrodnicze oraz utrwalili i poszerzyli wiadomości o ekosystemie leśnym.

Czytaj więcej...

Bierzemy udział w kompleksowym projekcie kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci „Cybernauci”, realizowanym przez fundację Nowoczesna Polska w partnerstwie z Collegium Civitas. Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa korzystania z sieci przez dzieci i młodzież, a także ich rodziców, opiekunów i nauczycieli.

Czytaj więcej...

Szanowni Rodzice, nasza szkoła uczestniczy w akcji VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej w dniu 28 września 2018 r. pod hasłem:

Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!

Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.

Czytaj więcej...

Jeszcze mamy w pamięci jubileusz 85-lecia powstania naszej szkoły i 30 - lecia nadania imienia Marii Konopnickiej, pamiętamy, że to rok 620 urodzin naszego miasta Mogilna, 100-lecia Powstania Wielkopolskiego i odzyskania przez Polskę niepodległości.

W sobotę minęła 79 rocznica napaści hitlerowskich Niemiec na nasz kraj – pamiętaliśmy o tym dniu – delegacja uczniów i nauczycieli złożyła kwiaty i zapaliła znicz przy pomniku na rynku.

Czytaj więcej...

Kolejny rok szkolny szczęśliwie dobiegł końca! Otrzymaliście upragnione świadectwa, wyróżnienia i nagrody. Wszyscy udajecie się na zasłużony wypoczynek. Mijający rok szkolny był w naszej placówce niezwykły, bo jubileuszowy – obchodzimy 85-lecie istnienia, mija 30 lat od nadania szkole imienia Marii Konopnickiej i wręczenia sztandaru. Jeszcze mamy w pamięci tamte uroczyste chwile, śpiewamy naszą piosenkę, która z tej okazji powstała. Cieszymy się i gratulujemy Wam wszystkich Waszych sukcesów jakie w wielu dziedzinach, tak jak co roku, odnosiliście. Zwracamy się do Was Kochani trzecioklasiści!

Czytaj więcej...

W dniach 28-30 maja 2018 klasy IV-te brały udział w wycieczce szkolnej do Ustki pod patronatem Lech Poznań Football Academy. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Bunkry Baterii Bluchera w Ustce. Następnie szukaliśmy skarbów wykrywaczem metali oraz rywalizowaliśmy w strzelaniu z łuku. Obowiązkowym punktem programu był spacer nad morze, po czym na terenie naszego ośrodka pod kierunkiem trenerów Lech Poznań Football Academy odbyły się

Czytaj więcej...

W miesiącu maju obchodzimy rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Jest to okazja do uczczenia naszego Wielkiego Rodaka.  Kolejny już raz w murach naszej szkoły został zorganizowany  Gminny Konkurs Recytatorski „Jan Paweł II w poezji”. Brali     w nim udział  reprezentanci 5 szkół podstawowych z naszej gminy. Uczestnicy oceniani byli w dwóch kategoriach wiekowych : klasy I – III i klasy IV – VII.      

Czytaj więcej...

W długi majowy weekend Inowrocławski Klub Sportowy Karate zorganizował dziewiętnastą edycję ogólnopolskiego stażu karate z holenderskim trenerem Rudolfem Heijne. W Przyjezierzu trenowało ponad 130 karateków z naszego regionu oraz goście z Warszawy i Białegostoku. Grupa czarnych pasów ćwiczyła pod okiem mistrza Heijne przygotowując się do egzaminów, które zdało siedem osób. Odbyły się też egzaminy w grupach młodszych.

Czytaj więcej...

W dniach 24-25 maja 2018 roku obchodziliśmy Jubileusz naszej szkoły, do którego przygotowywaliśmy się od początku roku szkolnego. Ten czas był wypełniony spotkaniami z absolwentami, licznymi konkursami, gromadzeniem eksponatów oraz wspomnień byłych nauczycieli i uczniów. Siódmoklasiści przygotowali film, który uwiecznił naszą codzienność szkolną.

Dwudniowe obchody zainaugurowane zostały Mszą Św. odprawioną w kościele p.w. Św. Jana Apostoła, a celebrował ją i kazanie wygłosił, nasz absolwent ks. kanonik Jan Kasprowicz

Czytaj więcej...

Pani Profesor Danuta Konieczka-Śliwińska

Z ogromną radością przyjęliśmy wiadomość o nadaniu Pani tytułu Honorowego Obywatela miasta Mogilna.

Z tej okazji składamy najserdeczniejsze gratulacje.

Wielki to zaszczyt dla nas – uczniów i pracowników Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej, że w roku Jubileuszu 85–lecia dołączyła Pani do grona honorowych i zasłużonych obywateli grodu nad Panną.

 Jesteśmy dumni, że jest Pani absolwentką naszej szkoły! To dla nas ogromne wyróżnienie. Dziękujemy za rozsławianie naszej małej ojczyzny.

 Życzymy wielu sukcesów w pracy zawodowej oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

w imieniu społeczności szkolnej i własnym

Dyrektor

Aleksandra Zielińska-Duda

Mogilno, 17 maja 2018r.

 Szkoła Podstawowa nr 2 w Mogilnie uczestniczyła w gminnych zawodach sportowych: 4-bój lekkoatletyczny organizowany w Bielicach.

 Reprezentacja chłopców zajęła 3 miejsce

Skład: Jacek Polak, Kuba Kaszyński, Szymon Nawrocki, Hubert Kożański, Paweł Pomaski, Jędrzej Dąbek

Czytaj więcej...

Już rozpoczął się sezon szkolnych wycieczek, więc uczniowie klas III b, c, d wybrali się zwiedzić stolicę Polski - Warszawę. Odwiedziliśmy ją w dniach 25 - 27.04.2018r. Nasz wyjazd rozpoczęliśmy od Żelazowej Woli - Muzeum Fryderyka Chopina. Zwiedziliśmy dworek, w którym urodził się kompozytor i piękny park. Potem pojechaliśmy do Warszawy, gdzie spacerowaliśmy Krakowskim Przedmieściem. Zobaczyliśmy Pałac Prezydencki, Teatr Narodowy.

Czytaj więcej...

Dnia 21 04.2018 roku w Bydgoszczy, odbył się etap wojewódzki Kuratoryjnego Konkursu Przedmiotowego z matematyki. Brało w nim udział  dwoje uczniów z naszej szkoły z klasy 7a: Julia Grządziela i Daniel Durau. Oboje zdobyli tytuł - finalisty.  Uczniów do konkursu przygotowywała p. Elżbieta Śmigielska.
Gratulujemy !!!

Dnia 17.04.2018 r. komisja w składzie p. Zofia Zielińska-Jarząbkowska i p. Marek Banasik wybrała 12 najpiękniejszych prac w Gminnym Konkursie Plastycznym „Ilustracja do utworu Marii Konopnickiej”. Zadanie dla jurorów było bardzo trudne, ponieważ w konkursie wzięło udział 107 uczniów : w grupie klas I – III 77 , a w grupie klas IV – VII  30. Niestety 4 spośród nadesłanych prac komisja musiała odrzucić ze względu na wykonanie niezgodne z regulaminem (format A4). Na ręce organizatorów wpłynęły zaledwie 3 prace plastyczne z klas VI i VII, dlatego  połączono je w jedną kategorię klasy IV – VII.

Czytaj więcej...

W dniu 28 marca uczennice naszej Dwójki uczestniczyły w zawodach sportowych rozgrywanych w Jeziorach Wielkich. Reprezentacja dziewcząt zdobyła 2 miejsce w piłce nożnej dziewcząt w etapie powiatowym. Szkoła Podstawowa nr 2 w Mogilnie 4:2 Szkoła Podstawowa w Wójcinie. Bramki strzeliły: Martyna Bień (3), Wiktoria Gądecka (1) Klasyfikacja końcowa:

Czytaj więcej...

Przygotowując się do Świąt Wielkanocnych jak zawsze pamiętamy o osobach znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. W tym roku uczniowie z Koła Wolontariatu pod kierunkiem nauczycieli  Agnieszki Kruszka, Wiolety Michalak i Marty Jaśkiewicz-Koźmińskiej, przygotowali 41 paczek dla Seniorów z Gminy Mogilno. W zbiórce darów „Otwarte serce-pomocna dłoń” udział brały chętne zespoły klasowe. Paczki zostały wypełnione po brzegi artykułami spożywczymi oraz chemicznymi. Organizatorzy zostali miło zaskoczeni ilością przekazanych darów. Wiemy, że uczniowie i ich rodziny z sercem angażują się w pomoc osobom potrzebującym. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom oraz uczniom z Koła Wolontariatu, którzy uczestniczyli w zbiórce i  przygotowaniu paczek.

Czytaj więcej...

Dnia 22 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej  w Mogilnie odbył się Gminny Zespołowy Konkurs Języka Angielskiego dla klas IV. Celem konkursu było m.in. doskonalenie i poszerzanie umiejętności językowych uczniów klas IV, znajomość faktów z życia rodziny królewskiej  Wielkiej Brytanii  oraz kultywowanie wzajemnej współpracy między szkołami Gminy Mogilno, w których młodzież uczy się języka angielskiego. W konkursie udział wzięło 12 zespołów 3 osobowych z klas IV z 9 szkół:

Czytaj więcej...

Dnia 28.02.2018 roku odbyły się w naszej szkole wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej przygotowane i przeprowadzone przez Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. Elżbiety Śmigielskiej. Kandydatami byli uczniowie klas VII: Julia Grządziela, Szymon Szymański i Oliwia Czarnecka. W głosowaniu brało udział 195 uczniów z klas IV-VII. Największą liczbę głosów zdobyli Julia Grządziela i Szymon Szymański i tym samym zostali radnymi Młodzieżowej Rady Miejskiej w Mogilnie.

Gratulujemy!

Dnia 3 02.2018 roku pięcioro uczniów naszej szkoły brało udział w Kuratoryjnym Konkursie Przedmiotowym z matematyki - etap rejonowy. Dwoje z nich Julia Grządziela i Daniel Durau z klasy 7a zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 21 kwietnia w Bydgoszczy. Laureaci tego konkursu są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty. Uczniów do konkursu przygotowywała p. Elżbieta Śmigielska. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

W lutowym numerze „Kocich spraw” ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Koty zimą”. Prace trzech naszych uczennic zdobyły nagrody. Amelia Rogala z klasy VI b wykonała pracę malarską, Anita Malińska z klasy VI a – plakat, a Zuzanna Grobelska  również z klasy VI a wykonała swoją pracę w rzadko spotykanej technice witrażu. Dziewczynki otrzymają nagrody książkowe oraz listy z podziękowaniem za piękne prace.

Czytaj więcej...

 W czwartek, 25 stycznia br. uczniowie naszej szkoły wraz z dyrekcją:  A. Zielińską-Duda i L. Błażejewską oraz nauczycielką historii A. Kaczmarek gościli na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przywitała ich prof. UAM dr hab. Danuta Konieczka –Śliwińska, absolwentka szkoły, obecnie z-pca dyrektora ds. dydaktycznych w Instytucie Historii. Pani profesor zaprosiła wszystkich na wykład poświęcony powstaniu wielkopolskiemu .Wygłosił go prof. UAM dr hab. Zbigniew Pilarczyk specjalizujący się w dziedzinie historii wojskowości.

Czytaj więcej...

W poniedziałek 22 stycznia br. nasza szkoła gościła grupę sześciolatków z Przedszkola nr 2 w Mogilnie. Przedszkolaki rozpoczęły wizytę od spotkania z drugoklasistami i ich wychowawczynią p. Lidią Ostrowską. Dzieci zostały zaproszone do udziału w zajęciach matematycznych. W zaproponowanych zabawach, piosenkach oraz ćwiczeniach interaktywnych miały okazję utrwalić rozpoznawanie i nazywanie podstawowych figur geometrycznych. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach z dużym zaangażowaniem  i zainteresowaniem. Śmiało działały na tablicy interaktywnej.

Czytaj więcej...

 W piątek 12.01.2018 odbyło się niecodzienne spotkanie. Chcąc przedłużyć świąteczną atmosferę i jeszcze raz przeżyć Boże Narodzenie nauczyciele, pracownicy szkoły oraz emerytowani pracownicy spotkali się na wspólnym kolędowaniu. Całe spotkanie zostało przygotowane przez uczniów, którzy śpiewali bożonarodzeniowe utwory i recytowali poezję tworząc świąteczny nastrój. Za poświęcony czas i udział w licznych próbach serdecznie dziękujemy: Wiktorii Śniegowskiej, Weronice Michalskiej, Aleksandrze Burzyńskiej,

Czytaj więcej...

Ferie świąteczne od wielu już lat rozpoczynamy tradycyjnymi "Jasełkami".W tym roku zaproszeni Goście, uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły obejrzeli je w sali MDK ul. Rynek 10. Nasi utalentowani uczniowie brawurowo wprowadzili obecnych w klimat Bożego Narodzenia. Młodych aktorów przygotowały panie: Wioleta Michalak, Renata Rybicka i Marta Jaśkiewicz-Koźmińska, które zadbały również o oprawę muzyczną spektakluoraz bogatą i pomysłową scenografię. Pracownicy MDK przygotowali salę i właściwe nagłośnienie.

Czytaj więcej...

6 grudnia w popołudniowe MIKOŁAJKI w ZS Szerzawy uczniowie naszej DWÓJKI brali udział w ŚWIĄTECZNYM KONKURSIE. Celem spotkania było wykonanie przez uczestników konkursu KARTKI z motywem ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA. Nasi reprezentanci: Julia Mizianty kl. IIIc, Oskar Kowalski kl. IIIc, Martyna Nestorek kl. Vb, Wiktoria Śniegowska kl. Vb, pracowali wytrwale tworząc przez ponad godzinę przepiękne prace. Dzieci  wykorzystały znajomość  różnych technik plastycznych, spotkały się z rówieśnikami innych placówek szkolnych.

Czytaj więcej...

Jeszcze niedawno klasy trzecie poznawały najważniejsze kraje, zabytki i cechy charakterystyczne Azji. W związku z tym klasa IIIa zaprosiła do szkoły panią Annę Skuza, która bardzo dobrze zna jeden z krajów tego ogromnego kontynentu. Pani Ania studiowała język chiński na zagranicznych uczelniach i bardzo często wyjeżdża do Chin w celach służbowych. Właśnie ten kraj przybliżyła nam swoimi opowieściami. 

Czytaj więcej...

23 listopada uczniowie Zespołu Szkół w Mogilnie pod kierunkiem p. Mileny Meller, spotkali się z uczniami klas siódmych. Wizyta składała się z dwóch części teoretycznej i praktycznej. W pierwszej, przyszli fryzjerzy przedstawili zasady właściwej higieny włosów oraz choroby skóry głowy .Opiekun grupy omówiła przedmioty zawodowe  , zasady praktyki  oraz przebieg egzaminu na zakończenie nauki w szkole zawodowej. W drugiej ,praktycznej części , dziewczęta  i chłopcy  zostali uczesani w wygodne ,bezpieczne fryzury do szkoły ,

Czytaj więcej...

„Drogi przez krew i blizny do naszej wolnej Ojczyzny…”- wieczornica z okazji Święta Niepodległości.  10 listopada w murach Szkoły Podstawowej nr 2 dla mieszkańców Osiedla nr 1 odbyła się wieczornica z okazji Święta Narodowego – 11 listopada. Inicjatorem uroczystości był Zarząd Osiedla Obwód nr 1 w Mogilnie, z którym od wielu lat współpracuje nasza szkoła. Podczas spotkania mieszkańcy wysłuchali patriotyczny montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów koła teatralnego prowadzonego przez nauczycielkę Wioletę Michalak.

Czytaj więcej...

Ogólnopolski konkurs plastyczny „Na skrzydłach przyjaźni” został zorganizowany       w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, do którego włączyła się gmina Mogilno. Patronat honorowy nad konkursem objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Sportu i Turystyki. Partnerem konkursu było Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Dzieci miały wykonać pracę plastyczną obrazującą przygodę z wybranym bohaterem literackim. Wśród wyróżnionych znalazły się prace naszych uczniów: Wiktorii Stefańskiej V a, Jagody Jarlaczyk V a, Kornelii Dąbek VI b, Łukasza Marciniaka VI b, Agnieszki Potęga VII b.

Czytaj więcej...

Dnia 16 listopada 18 uczniów naszej szkoły z klas III – VII uczestniczyło w finałowych warsztatach drukarsko-wydawniczych, które odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie. Warsztaty prowadziła pani Joanna Tyluś-Malak, wydawca i autorka tekstów. Zadaniem grupy było napisanie krótkiego opowiadania i jego zilustrowanie z wykorzystaniem urządzeń typowo drukarskich. Następnie dzieci musiały ułożyć poszczególne elementy w całą książkę. Wróciły z warsztatów bardzo zadowolone, bogatsze o nowe doświadczenie i wiedzę. Każdy z uczestników otrzymał od prowadzącej pamiątkową książeczkę z imiennym autografem.

Czytaj więcej...

XII Gminny Konkurs Recytatorski „Rodzina Ojczyzna – Wartości Najwyższe” już za nami. Miał szczególne znaczenie, gdyż odbył się w Roku Jubileuszu 85 – lecia istnienia naszej szkoły. Brało w nim udział 45 uczestników z 8 szkół podstawowych w trzech kategoriach wiekowych : kl. I – III, kl. IV – V, kl. VI – VII.  Komisja w składzie: p. Małgorzata Małecka, p. Izabela Mądrowska oraz  p. Zofia Zielińska – Jarząbkowska wyłoniła następujących laureatów:

Czytaj więcej...

 Nasi uczniowie mają możliwość  rozwijać  swoje zainteresowania na zajęciach z elektroniki. "Elektronika, moje hobby" to warsztaty realizowane na dwóch 4-godzinnych zajęciach. W dniu 27.10.2017 odbyły pierwsze zajęcia z tego cyklu. Prowadził je pan Michał Eger - student Automatyki i Robotyki na Politechnice Poznańskiej. Wzięło w nich udział 11 uczniów z klas VII. Dla uczniów którzy dopiero zaczynają naukę fizyki zajęcia były prawdziwym wyzwaniem. Aby móc budować proste układy scalone, najpierw przeszli szkolenie - wprowadzenie do elektroniki.

Czytaj więcej...

W dniach 18.10. – 19.10.2017 r. uczniowie klasy drugiej razem z opiekunami: p. Lidią Ostrowską i p. Małgorzatą Stawicką odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne „Kołodziej” w Kołodziejewie. Celem wyprawy było m.in. przybliżenie uczniom warunków życia na wsi, zgłębienie tajników wiedzy z dziedziny hodowli zwierząt gospodarskich, poznanie ekosystemu leśnego oraz ukazanie pożytecznych form spędzania czasu wolnego. Dwa dni pobytu w gospodarstwie wypełniło wiele atrakcji przygotowanych przez właścicieli - państwa Joannę i Mirosława Grzegorczyk. Nasi drugoklasiści dokonali wnikliwego poznania gospodarstwa.

Czytaj więcej...

Dnia, 12 października w sali kina Wawrzyn odbyła się wyjątkowa uroczystość, podczas której pierwszoklasiści z naszej Dwójki zostali przyjęci do grona uczniów składając ślubowanie na sztandar szkoły. Kino wypełniło się zaproszonymi gośćmi, rodzicami, dziadkami, nauczycielami i uczniami. Obecni byli m.in. Przewodnicząca RM w Mogilne Teresa Kujawa, gwardian klasztoru i proboszcz parafii św. Jana Apostoła Ojciec Krzysztof Lewandowski oraz Komendant SM w Mogilnie Mirosław Kuss.

Czytaj więcej...

Dnia 30.09.2017 roku 16 uczniów (kl. VIab i VIIa) z koła zainteresowań - „Miłośnicy regionu” uczestniczyło w zorganizowanej przez Panią Stefanię Barańską i Annę Kaczmarek (opiekuna koła) wycieczce do Gniezna. Dzięki wspaniałej pogodzie uczniowie mogli obejrzeć wiele ciekawych miejsc, m.in. ulicę Tumską i jej staromiejskie zabudowania, Katedrę z  wieżą widokową, stare stajnie Państwowego Stada Ogierów, Dolinę Pojednania oraz zabytkową parowozownię. 

Czytaj więcej...

Zaczyna się niezwykły rok szkolny z powodu wprowadzania reformy oświaty oraz ważnego wydarzenia dla naszej Dwójki: w roku 2018, w 620. rocznicę nadania praw miejskich naszemu miastu, w 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego i odzyskania przez Polskę niepodległości, nasza Szkoła będzie obchodzić zaszczytny jubileusz 85.lecia istnienia, 30. rocznicę nadania imienia Marii Konopnickiej oraz wręczenia sztandaru.
Wierzymy, że dla wszystkich z Was – tych najmłodszych i tych trochę starszych - nadchodzący rok szkolny będzie obfitował w ciekawe doświadczenia, wzbogaci Waszą wiedzę i umiejętności, przysporzy serdecznych przyjaciół.

Czytaj więcej...

Za nami rok niełatwy naznaczony reformą oświaty i zmieniającą się siecią szkół w naszym mieście. Wszyscy musieliśmy się odnaleźć w nowej sytuacji, my nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni dokładaliśmy starań, abyście nie odczuwali, że idzie nowe tylko mogli się spokojnie uczyć, zdobywać kolejne umiejętności. Mija rok bez Sprawdzianu po klasie szóstej, mija rok, w którym żadna klasa nie kończy szkoły, dziś nie mamy nowych absolwentów, wszyscy nadal jesteście uczniami szkoły podstawowej.

Czytaj więcej...

Dnia 14 czerwca 2017 roku został rozstrzygnięty konkurs na plakat „Mogilno my town”. Plakaty są co roku przygotowywane  przez klasy szóste na Święto Szkoły. W tym roku jury w składzie E. Burzyńska, D. Głowacka – nauczyciele języka angielskiego oraz S. Barańska nauczyciel plastyki wybrało pracę uczniów klasy 6b: Natana Głowackiego, Kacpra Lisieckiego, Wojciecha Madyjewskiego i Jakuba Grządzielskiego - jako najlepszą pod względem kryteriów konkursowych.  Dodatkową nagrodę przyznano Marcelowi Maciążek uczniowi klasy 6a za wykonanie  wyjątkowej ,własnoręcznie malowanej pracy plastycznej  o Mogilnie .

Czytaj więcej...

Dnia 21 czerwca 2017 r. nastąpiło rozstrzygnięcie gminnego konkursu plastycznego „Obrona cywilna wokół nas”.  Nagrody w postaci przepięknych albumów wręczono : Agacie Nowickiej z kl. III d  za zajęcie I miejsca; Weronice Bednarz z kl. III c za zajęcie II miejsca; Marcelowi Maciążkowi z kl. VI a za zajęcie II miejsca

 Gratulacje dla zwycięzców!
Stefania Barańska

Czytaj więcej...

13 czerwca dzieci z klasy 2 e pojechały na wycieczkę do Inowrocławia. Był to prezent od rodziców z okazji Dnia Dziecka. Głównym celem wyjazdu była wizyta w piekarni „Marta” i uczestnictwo w warsztatach cukierniczych. Na początku szef piekarni wyjaśnił na czym polega manufaktura oraz poinstruował o zasadach bezpieczeństwa. Następnie dzieci pod kontrolą cukierników wykonały własnoręcznie lizaki z kolorowego karmelu oraz lody metodą tajską, które oczywiście zaraz zjadły ze smakiem.

Czytaj więcej...

23 maja 2017r. klasy 2 a i 2 e wybrały się na wycieczkę do Torunia, aby wędrować śladami Mikołaja Kopernika, ale nie tylko… Na początek obejrzeliśmy w planetarium seans pt. „Pies Astro Łajka”, dotyczący pierwszych podróży w Kosmosie odbywanych przez zwierzęta, gwiazdozbiorów, znaków zodiaku oraz krążenia Ziemi wokół Słońca.

Czytaj więcej...

25 maja 2017r. Wiktor Posadzy - III a i Weronika Bednarz - III c uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mogilnie brali udział w Gminnym Konkursie Matematycznym klas III. Mistrzem Gminy Mogilno został Wiktor Posadzy, a II wicemistrzem Weronika Bednarz. Serdecznie  gratulujemy!

Czytaj więcej...

W dniach 24 - 26 maja 2017 roku uczniowie klasy 5a uczestniczyli w 3 - dniowej wycieczce w Karkonosze. W pierwszym dniu, po długiej podróży,mieli możliwość zobaczyć położony 627 metrów n.p.m., nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa piękny zamek Chojnik oraz wodospad Kamieńczyk. Drugiego dnia, po intensywnym wysiłku zakończonym zdobyciem Śnieżki, w trakcie którego odpoczywali w schroniskach - Strzecha Akademicka i Samotnia oraz podziwiali Dolinę Małego Stawu i świątynię Wang, dzieci udały się na relaks i zabawę do Westernowego Miasteczka. Z wielkim zainteresowaniem oglądały tam pokaz „Napadu na bank”, po czym miały okazję przejechania się konno i kolejką. Wszyscy sprawdzili swoje umiejętności w konkurencjach takich jak: rzut nożem i włócznią oraz pal męczarni. Zakończenie dnia nadal cieszyło ich pięknymi widokami, mogli podziwiać  wodospad Szklarki.

Czytaj więcej...

Dnia 22 kwietnia 2017 roku odbył się etap wojewódzki konkursu przedmiotowego z matematyki „Liga Zadaniowa” organizowanego przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu pod patronatem Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Do tego etapu zakwalifikowali się uczniowie z naszej szkoły: Julia Grządziela uczennica klasy 6a oraz Michał Puzio uczeń klasy 6c. Oboje uzyskali tytuł finalisty. Uroczyste zakończenie tego konkursu oraz rozdanie nagród i dyplomów odbyło się dnia 5 czerwca 2017 roku. Uczniów do konkursu przygotowywali nauczyciele naszej szkoły p. Elżbieta Śmigielska,  p. Jarosław Dembiński.

Czytaj więcej...

Dnia 8 czerwca gościliśmy w naszej szkole wybitną  absolwentkę panią dr hab. Danutę Konieczka-Śliwińską, która spotkała się z uczniami klas piątych. Podczas tego spotkania pani Danuta wspominała jak wyglądała szkoła gdy była uczennicą, jacy byli nauczyciele i jak wyglądała nauka. Pokazała uczniom swoje listy i pocztówki, które otrzymała od swoich rówieśników z ZSRR i byłego NRD oraz pamiętnik z lat szkolnych. Pokrótce opowiedziała czym zajmuje się  zawodowo i w czasie wolnym. Na koniec zaprosiła uczniów koła historycznego na wizytę do Instytutu Historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie obecnie pracuje.

Czytaj więcej...

Dnia 3 czerwca (sobota) Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie zorganizowała „Noc Bibliotek” dla dzieci szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowały dzieci a klasy III a – Amelia Ostrowska, Franek Wełnic, Igor Rogowski, Borys Barczak, Wiktor Kwiatkowski pod opieką p. Aliny Dobersztyn oraz uczniowie z klasy IV a – Martyna Nurska, Alicja Kozerska, Kalina Hibner, Aleksandra Burzyńska, Wiktoria Stefańska pod opieką p. Stefanii Barańskiej.

Czytaj więcej...

Z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole zorganizowany został:  „ Dzień Sportu”. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych rywalizowali w konkurencjach sportowych oraz rozwiązywali zadania matematyczne, przyrodnicze i zadania  z języka angielskiego. Komisja w składzie: Małgorzata Stawicka, Dominika Głowacka i Jarosław Dembiński przyznawała punkty za wykonane zadania oraz oceniała również doping każdej klasy.

Czytaj więcej...

Zwycięzcy konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych z rejonu bydgoskiego spotkali się 18 maja na gali laureatów w auli Auditorium Novum Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Uroczystość swoją obecnością zaszczycił Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, p. Marek Gralik. W swoim wystąpieniu pogratulował wybitnym, młodym polonistom, matematykom, przyrodnikom, anglistom wielkich talentów. Słowa uznania skierował również do nauczycieli, dyrektorów i rodziców.

Czytaj więcej...

Koniec maja to szczególny czas dla Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Mogilnie, ponieważ tradycyjnie wiąże się z miłą uroczystością –  Świętem Szkoły. W tym roku szkolnym obchodziliśmy je 19 maja. Z radością gościliśmy zaproszonych gości: Przewodniczącą Rady Miejskiej p. Teresę Kujawę, Burmistrza Mogilna p. Leszka Duszyńskiego,  przewodniczącą Rady Szkoły p. Sławę Taciak, przewodniczącą Rady Rodziców p. Gabrielę Radzikowską, absolwenta szkoły p. Arkadiusza Renk. Gościem honorowym był absolwent szkoły p. Leszek Ciesielski.

Czytaj więcej...

W eliminacjach udział wzięli uczniowie szkół podstawowych z gmin: Mogilno, Strzelno, Dąbrowa i Jeziora Wielkie. Występujących oceniało jury w składzie: Przewodnicząca Barbara Sobotka (Kujawsko – Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy) oraz Elżbieta Sobkowiak i Grażyna Lewandowska.

W kategorii klas I – III o laury rywalizowało 21 uczestników. Jury przyznało:

Czytaj więcej...

Szkoła Pamięta

Raport o dostępności

Raport o dostępności podmiotu publicznego" w dniu 31 marca 2021r. 

Poznaj Naszą Szkołę

Mały Wielki Człowiek

Mały Wielki Człowiek

Dziennik Elektroniczny

To już 85 lat!

Gram, bo lubię/muszę

Bohater ON

Szkoła Pamięta!

Dyplom Góra Grosza

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Przyjazne Skróty

Programy Rozwojowe

Buduję, koduję...

Dziękujemy Wszystkim

Podziękowania za zaangażowanie w pomoc dla Jakuba

 

Wyszukiwarka