Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 2

w Mogilnie

W dniach 18.10. – 19.10.2017 r. uczniowie klasy drugiej razem z opiekunami: p. Lidią Ostrowską i p. Małgorzatą Stawicką odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne „Kołodziej” w Kołodziejewie. Celem wyprawy było m.in. przybliżenie uczniom warunków życia na wsi, zgłębienie tajników wiedzy z dziedziny hodowli zwierząt gospodarskich, poznanie ekosystemu leśnego oraz ukazanie pożytecznych form spędzania czasu wolnego. Dwa dni pobytu w gospodarstwie wypełniło wiele atrakcji przygotowanych przez właścicieli - państwa Joannę i Mirosława Grzegorczyk. Nasi drugoklasiści dokonali wnikliwego poznania gospodarstwa.

Ich wielkie zainteresowanie wzbudziły konie: Paris oraz Kolumbia, które na wybiegu prezentowały się niezwykle dostojnie. Uczniowie poznali wyposażenie konia do jazdy konnej klasycznej. Wędzidło, wodze, popręg, strzemię, czaprak to tylko niektóre  z wielu pojęć, jakie już potrafią wyjaśnić. Każdy z uczestników, oczywiście w asyście instruktora, skorzystał z przejażdżki konnej. Jednak jeszcze więcej radości dostarczyły uczniom: Madzia, Mela i Andzia, trzy niezwykle towarzyskie kozy, które bardzo chętnie poddawały się dokarmianiu przez dzieci. Przynależący do gospodarstwa las pozwolił na realizację ścieżki edukacyjnej pod nazwą „Poznajemy tajemnice lasu”. W pięknej jesiennej scenerii uczniowie mogli wielozmysłowo poznać leśny ekosystem. Przekonać się jakie tajemnice kryje, np. kora brzozy, ściółka leśna, mrowisko czy lisia nora oraz wysłuchać ciekawostek o życiu leśnych ssaków. Atrakcyjnym elementem wędrówki leśnymi ścieżkami była zabawa - „Obserwujemy, nasłuchujemy i tropimy”, która polegała na odszukaniu drużyny po tajemniczych odgłosach i tropach. Pobyt w gospodarstwie wzbogaciły również zajęcia plastyczne, efektem których były pieczołowicie wykonane figurki zwierząt oraz barwne rysunki na szkle. Pobyt w gospodarstwie, oprócz pogłębiania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności, to czas na rozwój fizyczny. Realizację licznych ruchowych zabaw umożliwił należący do gospodarstwa teren rekreacyjno- sportowy. Dzieci bardzo chętnie korzystały z rozmaitych huśtawek, zjeżdżalni oraz boiska do gry w piłkę nożną. Swoje natomiast taneczne zdolności uczniowie mieli okazję sprawdzić podczas dyskoteki, która przebiegała w światłach z dyskotekowej kuli. Dopełnieniem, a zarazem uatrakcyjnieniem pobytu w gospodarstwie było zorganizowane przez gospodarzy ognisko i oczywiście pieczenie kiełbasek. Przy blasku ognia wszyscy z wielkim zaciekawieniem słuchali opowieści o historii koła oraz legendy związanej z Kołodziejewem.

Biwak w gospodarstwie „Kołodziej” pozostanie na pewno na stałe w pamięci uczestników. Oprócz znakomitej atmosfery, pozwalającej na czynny wypoczynek, był on przede wszystkim  doskonałą formą edukacji przyrodniczo – ekologicznej. To właśnie w bezpośrednim obcowaniu z naturą rodzi się niezwykła więź z przyrodą, poczucie bycia jej nierozerwalną częścią oraz podziw i szacunek wobec wszystkiego, co żyje wokół nas.}

                                                                                   

Projekt ASPE

Szkoła Pamięta

Poznaj Naszą Szkołę

Mały Wielki Człowiek

Mały Wielki Człowiek

Raport o dostępności

Raport o dostępności podmiotu publicznego" w dniu 31 marca 2021r. 

Dziennik Elektroniczny

Gram, bo lubię/muszę

Bohater ON

Szkoła Pamięta!

Dyplom Góra Grosza

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Przyjazne Skróty

Programy Rozwojowe

Buduję, koduję...

Wyszukiwarka