Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 2

w Mogilnie

Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy na pamiątkę powstania Komisji Edukacji Narodowej, którą sejm powołał właśnie 14 października1773 roku na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Była to pierwsza w Polsce i w Europie władza oświatowa zbliżona do współczesnego ministerstwa oświaty. Jej członkami byli uczeni i artyści skupieni wokół Hugona Kołłątaja. Komisja m.in. dokonała reorganizacji szkolnictwa i stworzyła od podstaw system szkół średnich, opracowała nowe programy nauczania, utworzyła seminaria nauczycielskie przy uniwersytetach, doprowadziła do publikacji nowatorskich podręczników szkolnych, wprowadziła do nauczania elementy historii Polski,

historii naturalnej i wychowania fizycznego, zaczęto nauczać w języku polskim, a co najważniejsze: kadra nauczycielska wychowana przez Komisję kontynuowała działalność w jej duchu jeszcze długo po utracie przez Rzeczpospolitą niepodległości wychowując kolejne generacje wykształconej młodzieży, dzięki której przetrwały język i kultura polska. Co roku 14 października dostrzega się trud nauczycieli, pracowników oświaty i docenia ich pracę. Dziękuję Państwu: nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym za zaangażowanie, cierpliwość i wyrozumiałość, życzliwość i serdeczność w stosunku do uczniów, za codzienne rozwiązywanie pojawiających się problemów. Za to, że potraficie być  twórczy, mieć ciekawe pomysły i inicjatywy. Wasza praca wpływa na atmosferę w szkole i postrzeganie placówki w środowisku lokalnym. Jacy, my nauczyciele, jesteśmy dziś? Na pewno dobrze wykształceni, często z  kwalifikacjami do nauczania więcej niż 1 przedmiotu, biegle posługujący się technologią informacyjną i komputerową, wyposażeni w kompetencje, umożliwiające efektywne wykonywanie pracy wychowawczo-opiekuńczej  i tak mogłabym dalej wymieniać formalne kwalifikacje, mówić też o zdyscyplinowaniu, sumienności, poświęceniu, odpowiedzialności, poczuciu misji… Wszyscy wiemy, że na przestrzeni lat, zmieniła się rola nauczyciela. Dziś nauczyciel nie tylko jest fachowcem w swojej dziedzinie, ale również pedagogiem, psychologiem, wychowawcą, tutorem, wchodzi w rolę osobistego doradcy, mediatora i jakże często osobą niosącą pomoc także rodzicom i całym rodzinom. Z roku na rok przychodzi nam i to nie tylko nauczycielom również pracownikom administracji i obsługi, sprostać rosnącym wymaganiom, wypełniać coraz to więcej obowiązków, odpowiadać na zwiększające się potrzeby uczniów i ich rodziców. Współczesna szkoła wymaga ciągłego dokształcania się i znajdywania nowych rozwiązań. Szybko się zmienia, tak jak dynamicznie zmienia się świat, w którym żyjemy. "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali" te papieskie słowa z Jasnej Góry z 1983 r. dedykuję nam wszystkim: nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym oraz uczniom, starajmy się im sprostać każdego dnia. Dzień Edukacji Narodowej to też czas nagradzania. Z radością informuję, że mamy dziś w swoim gronie kolejne Laureatki Nagrody Burmistrza panie: Lidię Błażejewską i Dorotę Szypurę. Nagrody Dyrektora otrzymują nauczyciele, którzy rozwijają uzdolnienia uczniów przygotowując ich do udziału w konkursach, zwłaszcza w wojewódzkich konkursach przedmiotowych, w konkursach rozwijających talenty artystyczne, co zaowocowało uzyskaniem tytułów laureata, nagród głównych czy czołowych miejsc w eliminacjach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych. Są wśród nagrodzonych podnoszący kwalifikacje i zdobywający kolejny stopień awansu zawodowego. Są pedagodzy uczący dzieci otwartości, wrażliwości, poświęcenia, poszanowania dla inności i Ci, którzy swój czas poświęcają uczniom z trudnościami w nauce, bądź potrzebującym szeroko rozumianej pomocy i wsparcia. Serdecznie dziękuję za przykładne realizowanie obowiązków i życzę, aby postawa Pań znajdowała uznanie w oczach uczniów i ich rodziców oraz była źródłem osobistej satysfakcji.Żadna szkoła nie może sprawnie funkcjonować bez solidnego zaplecza, nie do przecenienia jest rola pań w sekretariacie, w kuchni, pań dbających o czystość, panów utrzymujących sprawność techniczną urządzeń i organizujących mniejsze bądź większe inwestycje. Cieszymy się, że mamy więcej uczniów, jednocześnie oznacza to więcej obowiązków. Serdecznie Państwu dziękuję za dotychczasową pracę i życzę satysfakcji z realizacji codziennych zadań. Mam jeszcze przesłanie dla naszych drogich uczniów, Jan Paweł II mówił do Was: „Przykładajcie się do nauki z wielkim zapałem. Wiedza bowiem otwiera horyzonty i sprzyja duchowemu rozwojowi człowieka. Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć.” Bardzo dziękuję za obecność, pamięć i życzenia naszym drogim Nauczycielkom, które okres aktywności zawodowej mają za sobą i cieszą się zasłużoną emeryturą. Pozwólcie Państwo, że złożę życzenia: Pogody ducha, wzajemnej życzliwości, wyrozumiałości, wytrwałości w kształtowaniu młodego pokolenia, społecznego uznania dla naszej pracy. Niech znikną kłopoty, sukcesów przybędzie. Niechaj zdrowie dopisze, a szczęście przędzie Wszystko co piękne i wymarzone niech w życiu-będzie spełnione!

Aleksandra Zielińska-Duda

Projekt ASPE

Szkoła Pamięta

Poznaj Naszą Szkołę

Mały Wielki Człowiek

Mały Wielki Człowiek

Raport o dostępności

Raport o dostępności podmiotu publicznego" w dniu 31 marca 2021r. 

Dziennik Elektroniczny

Gram, bo lubię/muszę

Bohater ON

Szkoła Pamięta!

Dyplom Góra Grosza

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Przyjazne Skróty

Programy Rozwojowe

Buduję, koduję...

Wyszukiwarka