Dnia 03.06.2022 uczniowie klas 5a i 7a w ramach współpracy z UAM w Poznaniu uczestniczyli w Festiwalu Nauki i Sztuki na Wydziale Historii. Najpierw odbyły się warsztaty pt. „Średniowieczna apteka” - produkty kosmetyczne i zdrowotne według receptur z dawnych czasów, które pod wieloma względami nie ustępują współczesnym odpowiednikom. Uczniowie najpierw obserwowali proces produkcji po czym sami przygotowywali mydła zapachowe oraz kremy. Następnie udaliśmy się do punku rekonstrukcji historycznej dawnego uzbrojenia i umundurowania gdzie uczniowie mieli okazję założyć średniowieczną zbroję oraz potrzymać różne rodzaje broni.

Kolejnym punktem programu były wykłady:

1. Czarnobyl - katastrofa i turystyka. Opowieść o miejscu w którym wydarzyła się wielka katastrofa, a które później stało się atrakcją turystyczną.
  2. Czy można mieć Rzym w nosie? O zapachach antycznego miasta.

Przez całe życie zapachy informują nas o świecie i stanowią źródło odczuć estetycznych… Jakie zapachy otaczały Rzymian? W jaki sposób radzono sobie z zapachem ludzkiego ciała? Co powodowało, że mieszkańcom Rzymu „ciekła ślinka”? Czym pachniały rzymskie targowiska i łaźnie? Czy spacer nad Tybrem był przyjemny dla rzymskich nosów?

To był bardzo ciekawy dzień!