Szkoła Podstawowa nr 2

im. Marii Konopnickiej w Mogilnie

We wtorek 10 grudnia 2019 r. w Sztokholmie odbyła się ceremonia, podczas której laureatka literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 Olga Tokarczuk odebrała złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. „Olga Tokarczuk jest wirtuozem w kreowaniu postaci, potrafi uchwycić je w momencie ich ucieczki od codziennego życia. Pisze o tym, o czym nie pisze nikt inny.” - powiedział Per Waestberg z Akademii Szwedzkiej w laudacji na cześć polskiej pisarki. 

Autorka jest  piątą osobą po Henryku Sienkiewiczu, Władysławie Reymoncie, Czesławie Miłoszu i Wisławie Szymborskiej, która otrzymała ten najwyższy literacki laur. Polskimi laureatami nagrody Nobla są również Maria Skłodowska-Curie           (w dziedzinie fizyki i chemii) oraz Lech Wałęsa (pokojowa nagroda Nobla).

Olga Tokarczuk pochodzi z rodziny nauczycielskiej osiadłej w Lubuskiem.                 Z wykształcenia jest psychologiem. Mieszka we Wrocławiu oraz we wsi na pograniczu polsko-czeskim. Jej najbardziej znane utwory to: „Podróż ludzi Księgi”,  „Prawiek i inne czasy”,  „Dom dzienny, dom nocny”,  „Bieguni”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”,  „Księgi Jakubowe”. Na podstawie utworów pisarki nakręcono filmy: „Żurek”, „Aria Diva”, „Pokot”.

Od 2015 współorganizuje w Nowej Rudzie i okolicach „Festiwal Góry Literatury”.     W programie festiwalu znajdują się: akcje edukacyjne, debaty, koncerty, panele, pokazy, spotkania, Noworudzkie Spotkania z Poezją, warsztaty (filmowe, kulinarne i literackie) oraz wystawy.

2 grudnia 2019 r. we Wrocławiu zapowiedziała powołanie fundacji w celu wspierania i promocji polskiej kultury, działania na rzecz praw człowieka, ochrony środowiska,   w tym walki o prawa zwierząt.

Bohater ON

Szkoła Pamięta!

Buduję, koduję...

Gram, bo lubię/muszę

Dyplom Góra Grosza

Poznaj Naszą Szkołę

Dziennik Elektroniczny

To już 85 lat!

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Przyjazne Skróty

Programy Rozwojowe

Dziękujemy Wszystkim

Podziękowania za zaangażowanie w pomoc dla Jakuba

 

1% dla naszej Szkoły!

Wzorem lat ubiegłych, na podstawie  porozumienia z Toruńskim Stowarzyszeniem Pomocy Szkole (TSPS), można dokonać  odpisu 1% rocznego podatku przez rodziców naszych uczniów, absolwentów, pracowników oraz sympatyków na rzecz Szkoły Podstawowej nr 2. Dowiedz się więcej jak przekazać 1% dla naszej Szkoły!

Wyszukiwarka